افزون بر 2 میلیون گردشگر از سیستان و بلوچستان دیدن کردند – ال ایکس موزیک

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: 2 میلیون و 122 هزار و 339 گردشگر از 25 اسفند 96 تا 13 فروردین ماه جاری از جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و دست ساز ( مجتمع های گردشگری، بین راهی، پارک ها) این استان دیدن کردند

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: 2 میلیون و 122 هزار و 339 گردشگر از 25 اسفند 96 تا 13 فروردین ماه جاری از جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و دست ساز ( مجتمع های گردشگری، بین راهی، پارک ها) این استان دیدن کردند.

این سرزمین با داشتن افزون بر هزار و 700 اثر تاریخی، فرهنگی و غیره در 19 شهرستان یکی از استان های غنی کشور به لحاظ داشته های باستانی، تاریخی، فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که به گفته کارشناسان به اندازه یک کشور جاذبه تاریخی و گردشگری دارد.

علیرضا جلال زایی اظهار داشت: جاذبه های طبیعی با یک میلیون و 64 هزار و 673 نفر بازدید کننده بیشترین توجه گردشگران نوروزی سیستان و بلوچستان را به خود اختصاص داده است.

سواحل زیبای ماسه ای، شنی و صخره ای، آثار باستانی شهر سوخته و دهانه غلامان به عنوان تخت جمشید خشت و گلی، قلعه های باستانی، آب و هوای سرد و گرم، آبشارها و چشمه های آب گرم، باغات میوه های سردسیری و گرمسیری، نخیلات و مرکبات، غارها، رودخانه های پرآب و دشت و دمن سرسبز، سنگ نگاره ها، محوطه های تمدنی و تاریخی بخشی از جاذبه های تاریخی و گردشگری سیستان و بلوچستان است که هنوز برخی از آنها در کشور ناشناخته مانده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

سیستان و بلوچستان به عنوان خاستگاه و گنجینه ای ارزشمند از آثار و ابنیه های باستانی، تاریخ، طبیعت، تمدن، فرهنگ، آداب و سنن، گویش و اماکن جذاب و دیدنی با ظرفیت ها و توانمندی های نهفته و زیباییهای بکر تاکنون ناشناخته مانده است.

همچنین در این مدت 716 هزار و 184 نفر از مبادی ورودی شهرها، 21 هزار و 336 نفر از پایانه های مرزی و 19 هزار و 715 نفر از طریق فرودگاه وارد سیستان و بلوچستان شدند.

جلال زایی تصریح کرد: هشت هزار و 414 نفر در این مدت از طریق راه آهن وارد سیستان و بلوچستان شدند.

وی مجموع اقامت کنندگان در تاسیسات گردشگری سیستان و بلوچستان را 494 هزار و 509 نفر ذکر کرد و گفت: اقامت گردشگران در این مکان ها امسال در مقایسه با پارسال 20 درصد رشد داشته است.

این دیار کهن با یادگارهایی از نسل های چندین هزار سال پیش همچون شهر سوخته، دهانه غلامان، سنگ نگاره ها، قبرستانها و نخستین تمدن های بشری و قلعه های متعدد به جا مانده از دل تاریخ مایه افتخار ایران و ایرانی است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *